top of page

שירה-שיר

'שירה-שיר' הוא בית חדש לשיר האומנותי הקלאסי והעברי. סוגת השיר האומנותי היא סוגה מרכזית בתרבות המערבית, בהעניקה חוויה אומנותית אינטימית - קול ופסנתר בלבד.

''שירה-שיר' שואף לתת במה קבועה לחובבי מוסיקה זו, קהל ומבצעים כאחד. החיבור בין השיר האומנותי הקלאסי לבין השיר העברי נועד לקרב בין שתי הסוגות וכן לקרב את שתיהן לקהל. חיבור זה נעשה בכל קונצרט בעזרת נושא מסוים המשותף לכל השירים. היצירות מְגוּוָנוֹת ומפרי עטם של מלחינים רבים ושונים. על מנת ליצור חוויה בלתי אמצעית, מילות השירים ותרגומיהם מוקרנים תוך כדי השירה, והסברים קצרים משולבים במהלך המופעים. 

'שירה-שיר' מבקש ליצור נוכחות קבועה של השיר האומנותי בחיי התרבות בישראל. הקהל מוזמן להתענג על כמה מהיצירות המרגשות ביותר במוסיקה הקלאסית של מאתיים השנים האחרונות. הסדרה תעודד את המבצעים - חלקם צעירים - להפוך את השיר האומנותי לכלי ביטוי מרכזי שלהם.

 

האומנים שהשתתפו בעונה הראשונה (שנת 2013) הם מהבולטים בדור הצעיר: דניאלה סקורקה ועודד רייך ב'שירי מסע ונדודים'; טל גנור ורויטל רביב ב'שירי יַלְדּוּת'; ועינת ארונשטיין וגיא פלץ ב'שירים ארוטיים'. עורך הסדרה והמנהל המוסיקלי שלה הוא הפסנתרן עידו אריאל, המלווה בנגינתו ובהסבריו את הקונצרטים.

העונה השנייה (שנת 2014) - כמו הראשונה - התקיימה כולה במרכז למוסיקה על שם פליציה בלומנטל בתל-אביב וכן במרכז למוסיקה ירושלים, משכנות שאננים. האומנים שלקחו חלק בעונה השנייה הם: דניאלה סקורקה והגר שרביט ב'שירי שדים ורוחות';  יעל לויטה ועודד רייך ב'שירי הומור'; עינת ארונשטיין וגיא פלץ ב'שירי טירוף'.

העונה השלישית (שנת 2015) כללה אף היא שלוש תכניות שונות ומגוונות, עם מיטב הזמרות והזמרים של השיר האמנותי. המשכנו והופענו בסדרה כולה הן במרכז למוסיקה על שם פליציה בלומנטל בתל-אביב והן במרכז למוסיקה ירושלים, משכנות שאננים. התכניות של עונה זו כללו: 'שירי הורים וילדים' עם יסמין לוי-אלנטק ועידית זמיר; 'שירי נישואין ובגידות' עם עינת ארונשטיין וטל גנור; 'שירי אוכל ורעב' עם דניאלה סקורקה, גיא פלץ ואשרי שגב כזמר אורח.

בעונת 2016, שהייתה העונה הרביעית של הסדרה, הופענו בשירי 'חי-צומח-דומם'. 'שירי חיות' עם עינת ארונשטיין וגיא פלץ; 'שירי צמחים' עם יסמין לוי-אלנטק והגר שרביט; 'שירי דוממים' עם דניאלה סקורקה, עודד רייך ואֹשרי שגב. כל הזמרות והזמרים כבר שרו בעונות הקודמות של הסדרה, ושמחנו לארח אותם שוב גם בעונה הרביעית. כבעבר קיימנו את הסדרה במרכז 'פליציה בלומנטל' למוסיקה, מספר קונצרטים בקונסרבטוריון כרמיאל ובמקומות נוספים ובבתים פרטיים ברחבי הארץ.

 

בעונה החמישית הקרובה, שנת 2017, הרחבנו קצת את מעגל הזמרות והזמרים והנושאים שעליהם נשיר הם 'שירי קדושים וחוטאים' עם יסמין לוי-אלנטק ויאיר פולישוק, 'אומרים ישנה ארץ' עם דניאלה סקורקה ושחר לביא ולסיום העונה 'שירי פגישות ופרידות' עם הגר שרביט ועודד רייך. כמו תמיד כללו התכניות שירים בגרמנית, אנגלית, איטלקית, צרפתית וכן שירים עבריים אמנותיים. המלחינים רבים ומגוונים: ברהמס, שוברט, פולנק, רוסיני, קופלנד, מוצרט, וולף ועוד, וכן מלחינים ישראליים כסשה ארגוב, פאול בן-חיים, יוני רכטר, משה וילנסקי, מתי כספי ונעמי שמר. אנחנו שמחים לראות את הקהל הנאמן שהתגבש לסדרה, שמגיע בדבקות ובאהבה לקונצרטים השונים, ונשמח לראות אתכם ואתכן - חובבי וחובבות השיר האמנותי - בקהל, גם כאשר נחזור מ'פסק הזמן' שלקחנו בשלב זה של הסדרה.

עידו אריאל

ד"ר עידו אריאל הוא פסנתרן מלווה, מדריך זמרים ומרצה, מהדמויות הבולטות בארץ בתחום השיר האומנותי. הוא בעל תואר אמן בקורפטיציה מטעם האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים, ובעל תואר דוקטור מטעם הקולג' המלכותי למוסיקה בלונדון. מאז 2013 מכהן עידו כראש המחלקה הווקאלית באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים.

להמשך קריאה...

עידו אריאל

עינת ארונשטיין, סופרן

שירתה בצה"ל כמוסיקאית מצטיינת וסיימה את לימודי התואר הראשון בזמרה בביה"ס למוסיקה ע"ש בוכמן מהטה בת"א בכיתתה של הגב' אפרת בן-נון. כיום לומדת בסטודיו של הגב' אֶבִּי פוּרְמַנְסְקִי ובסטודיו של ג'ון נוריס בברלין, גרמניה. עֵינַת שרה במקהלת מורן ובאנסמבל זמרי מורן עמו הופיעה בקונצרטים בארץ ובחו"ל ובהפקות רבות של האופרה הישראלית.

להמשך קריאה...

 

עינת ארונשטיין, סופרן

טל גנור, סופרן

בוגרת בית הספר התיכון לאמנויות ע"ש תלמה ילין במגמת המוסיקה הקלאסית. סיימה את לימודי התואר הראשון בבית  הספר למוסיקה ע"ש בוכמן-מהטה באוניברסיטת ת"א בהדרכת פרופ' תמר רחום, שם זכתה בפרס הראשון בתחרויות בזמרה לשנת 2011-2010

להמשך קריאה...

טל גנור, סופרן

עידית זמיר, מצו-סופרן

עידית זמיר, סופרן, ילידת ישראל. בוגרת האקדמיה המלכותית למוסיקה בהאג, הולנד, בעלת תואר B. Mus. סולנית של האופרה הישראלית. בין תפקידיה: זיגלינדה ב'ואלקירות' (וגנר), מרינה מנישיק ב'בוריס גודונוב' (מוסורגסקי), גברת ג'סל ב'בטבעת החנק' (בריטן), מרי ב'ווצק' (ברג) ועוד.

להמשך קריאה...

עידית זמיר, מצו-סופרן

שָחַר לָבִיא, מֶצוֹ-סוֹפְּרָן

שחר לביא נולדה בישראל. היא בוגרת של בית הספר למוסיקה על שם בוכמן-מהטה באוניברסיטת תל אביב. הרפרטואר האופראי שלה כולל את אורפיאו ב'אורפיאו ואאורידיצ'ה (גלוק), כרובינו ב'נישואי פיגארו (מוצרט), רוזינה ב'הספר מסוויליה' )רוסיני), הנזירה מתילדה ב'דיאלוגים של הכרמליטיות (פולנק) ועוד. הרפרטואר הקונצרטי שלה כולל את הרקוויאם ומיסת ההכתרה של מוצרט,  מיסה חגיגית קטנה (רוסיני),  המגניפיקט של באך ועוד.

להמשך קריאה...

 

שָחַר לָבִיא, מֶצוֹ-סוֹפְּרָן

יסמין לוי-אלנטק, סופרן

ילידת ישראל, והיא בוגרת האקדמיה למוסיקה ולמחול ע"ש רובין בירושלים. כמו כן סיימה את לימודיה גם בקונסרבטוריון למוסיקה בברוקלין, ניו יורק. יסמין מתגוררת עתה בברלין. השנה תופיע בקונצרטים שונים בברלין, בארצות-הברית ובישראל. לאחרונה שרה יסמין את תפקיד הבכורה שלה באירופה, בבית האופרה (ה'דויטשה אופר') בברלין - הגבירה הראשונה ב'חליל הקסם' (מוצרט).

להמשך קריאה...

יסמין לוי-אלנטק, סופרן

יעל לויטה, סופרן

נולדה בישראל. בעלת תואר ראשון בהצטיינות מבית הספר למוסיקה ע"ש בוכמן-מהטה באוניברסיטת תל-אביב שם גם המשיכה לתואר אמן. בשנים האחרונות שרה יָעֵל בבית האופרה בעיר הלברשטדט בגרמניה, שם הופיעה בין היתר גם בתפקיד אנכן ב'קלע החופשי' (וובר), אנסטסיה ב'נסיכת הצ'רדש' (קלמן) ועוד.

להמשך קריאה...

יעל לויטה, סופרן

דניאלה סקורקה, סופרן

דניאלה שירתה בצה"ל כמוסיקאית מצטיינת, וסיימה את לימודיה לתואר ראשון באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים. שרה את תפקידי הסולו סופָרן ב'רקוויאם' וב'מיסה בדו מינור' (מוָצרט), בארבעה מוטטים גדולים (מונדונוויל), ב'תהילים מ"ב' (מנדלסון), 'גלוריה' (פולנק/ויוולאדי) ,'שלמה' ו'דיקסיטי'.
להמשך קריאה...

דניאלה סקורקה, סופרן

גיא פלץ, בריטון

נולד בשנת 1992. בוגר התיכון לאומנויות ע"ש תלמה ילין, ושירת בצה"ל כמוסיקאי מצטיין. למד שירה וניצוח תזמורת באקדמיה למוסיקה בירושלים בכיתתם של הגב' מרינה לֶויט, עידו אריאל ורונן בורשבסקי. בעבר שר במקהלת מורן, וכיום משמש כמנצח באנסמבל זמרי מורן.

להמשך קריאה...

יאיר פולישוק, בריטון

נולד בישראל. השלים את לימודי השירה והניצוח לתואר ראשון באקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים.

יאיר פולישוק הופיע עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית בתפקיד פיורלו ב'ספר מסוויליה' (רוסיני), שר בקונצרטים וגילם תפקידים אופראים בהופעות עם התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון-לציון, תזמורת הברוק בניצוחו של דוד שמר, הסינפונייטה הישראלית באר-שבע, תזמורת סימפונט רעננה, אנסמבל קפריזמה, התזמורת והמקהלה של האקדמיה למוסיקה ולמחול בירושלים, מקהלת עדי ואנסמבל זמרי מורן. הוא חבר באנסמבל סולני באך הישראלים.

להמשך קריאה...

 

יאיר פולישוק, בריטון
גיא פלץ, בריטון

רויטל רביב, סופרן

מן הזמרות המובילות בישראל בתחום הביצוע ההִסטורי, בוגרת הקולג' המלכותי למוסיקה בלונדון והאקדמיה למוסיקה בירושלים. עבדה עם המנצחים פיליפ פיקט, אנדרו פארוט, לורנס קאמינגס, דייויד שטרן, שלו עד-אל ואחרים, ומופיעה בקביעות עם מיטב התזמורות בישראל ביניהן התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון, התזמורת הסימפונית ירושלים, תזמורת הבארוק ירושלים והבארוקדה. 

להמשך קריאה...


מן הזמרות המובילות בישראל בתחום הביצוע ההִסטורי, בוגרת הקולג' המלכותי למוסיקה בלונדון והאקדמיה למוסיקה בירושלים. עבדה עם המנצחים פיליפ פיקט, אנדרו פארוט, לורנס קאמינגס, דייויד שטרן, שלו עד-אל ואחרים, ומופיעה בקביעות עם מיטב התזמורות בישראל ביניהן התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון, התזמורת הסימפונית ירושלים, תזמורת הבארוק ירושלים והבארוקדה. 

להמשך קריאה...

עודד רייך, בריטון

למד לתואר הראשון באקדמיה למוסיקה בירושלים. הופיע בתפקידים שונים באופרה הישראלית, שר עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית בניצוח אבאדו ועם תזמורת הבארוקדה. עודד הופיע עם התזמורת הסימפונית חיפה, וכן הופיע כסולן עם התזמורת הקאמרית הישראלית, סימפונייטה באר- שבע ואנסמבל סולני תל-אביב. עם תזמורת הבארוק שר את המיסה בסי מינור, קנטטת הַקָּפֶה וקנטטה 201 (באך) ואת האודה לסנטה ססיליה (פרסל). 

להמשך קריאה...

עודד רייך, בריטון
אשרי שגב, טנור

אשרי שגב, טנור

בוגר בית הספר הגבוה למוסיקה על שם בוכמן-מהטה והאקדמיה למוסיקה ע"ש רובין בירושלים אותם סיים בהצטיינות יתרה. בזמן השלמת לימודיו לתואר ראשון בפסנתר החל לשיר תחת הדרכתה של מרינה לויט ולמד בהדרכתה ובהדרכתו של עידו אריאל באקדמיה למוסיקה על שם רובין בירושלים. הופיע עם התזמורת הפילהרמונית הישראלית, התזמורת הסימפונית הישראלית ראשון לציון, סולני באך הישראלים, האנסמבל הקולי החדש, האופרה הישראלית ועוד.

להמשך קריאה...

 

הגר שרביט, מצו-סופרן

בוגרת האקדמיה למוזיקה בתל אביב, בכיתתה של פרופסור תמר רחום. כעת חיה בגרמניה והיא חברה בסטודיו אופרה של בית האופרה של דיסלדורף 'Deutsche Oper am Rhein'. השנה גילמה את דמותו של סמטון באופרה 'אנה בולנה' (דוניצטי), בביצוע קונצרטנטי בגאסטייג במינכן ולאחר מכן ב-musikverein בווינה, לצידה של אדיטה גרוברובה בתפקיד הראשי.

להמשך קריאה...

 

הגר שרביט, מצו-סופרן
bottom of page